Večeras je počeo peti Festival drvenih kapela "Sancta Barbara". Održava se u starim drvenim kapelicama u Zagrebačkoj i Sisačko-moslavačkoj županiji, a prvi od sveukupno 7 koncerata održan je u drvenoj kapeli sv. Barbare u Velikoj Mlaki.
27.06.2023.
07:06
Autor: Ivana Debeljak/Dnevnik/IMS/HRT
Večeras je počeo peti Festival drvenih kapela "Sancta Barbara". Održava se u starim drvenim kapelicama u Zagrebačkoj i Sisačko-moslavačkoj županiji, a prvi od sveukupno 7 koncerata održan je u drvenoj kapeli sv. Barbare u Velikoj Mlaki.
Drvena kapela svete Barbare u Velikoj Mlaki, bila je premalena za sve koji su željeli doći na otvorenje festivala. Festival je otvorio Zagrebački tamburaški kvartet.
- Ovo puno znači za nas, puno znači za tamburu općenito, što sve tambura može i na koji način može prenositi glazbu, rekao je Franjo Pečarić, član Zagrebačkog tamburaškog kvarteta.
A prenositi glazbu u ovakvom prostoru pravi je izazov za izvođače. Jer, nema odjeka pa se čuje svaki ton, svaki zvuk.
Svaki se koncert održava u drugoj drvenoj kapeli na području Zagrebačke i Sisačko-moslavačke nadbiskupije. Na njemu je 50-ak drvenih kapela starijih više od 300 godina.
- Promovirati barokne dragulje tradicijske drvene arhitekture, to je tajna festivala. Osim toga, sjajne glazbene izvedbe i stalno privlači natrag na festival, rekla je Valentina Badanjak Pintarić, producentica Festivala.
Festival će trajati do 2. srpnja. Idući koncert je u utorak u kapeli svete Barbare u Brestu Pokupskom.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora