Pomalo nevjerojatno zvuči da se ovih dana vadi krumpir unutar dubrovačkih zidina. Franjevački samostan Male braće ima 3 vrta, a franjevci vrijedno rade na svojoj zemlji. Njihov voćnjak i povrtnjak bogati su i raznovrsni. Ekipa HRT-a provjerila je kakav je urod.
Iza kamenih bedema franjevačkog samostana Male braće najveća je zelena površina unutar gradskih zidina - dva klaustarska i veliki gornji vrt. Ondje ovih dana imaju pune ruke posla vadi se krumpir i to nekoliko vrsta.
- Ovdje nema puno vlage u zemlji. Kiša kad padne, sve to prođe jer zemlja je izmiješana s kamenjem i ništa se ne zadrži, rekao je fra Ivan Gavran.
Bit će ove godine 200-tinjak kilograma krumpira - to je samo dio onoga što franjevci uzgoje. U vrtu najviše radi fra Ivan s pomoćnicima.
- Imamo povrće za prehranu za kuću, imamo rajčice balancane tikvice, nabrojio je fra Josip Sopta, gvardijan Franjevačkog samostana Male braće.
- U periodu jeseni zime i ranog proljeća može sve u vrtu salata bob prošle godine bob je bio viši od mene silno velik s mahunama ovako velikim, prisjetio se Ivan Gavran.
Lani su ubrali više od 300 kilograma grožđa, podijelili gotovo tonu naranača.
- Stari duhovni oci uvijek su govorili da je obrađivanje vrta isto pastoralan rad, da fratri nisu lijenčine, da ne jedu tuđi kruh, nego sami svojim rukama zarađuju. To je jedan dio, a drugi dio relaksacija, treći dio kad već imamo da to držimo u redu, rekao je Sopta.
Fratri uživaju u plodovima svoga rada - turisti u pogledu. Dobro prođu i kornjače.
- Kornjača ima od davnina, ima nekakvih sad 20-ak komada i normalno one isto ove verdure jedu, rekao je Emilijo Česko.
Otkrivaju nam renesansni klaustarski vrt, zatvoren za javnost, u kojem su ponovno zasadili ljekovito bilje. Nekoć su ga upotrebljavali za izradu pripravaka u ljekarni - jednoj od najstarijih u Europi. Ove godine obilježavaju 75 godina otkako je otvoren muzej Apoteka.