U Vukovaru se s pomoću drona i sjemenskih kuglica sadi šuma

26.03.2026.

07:00

Autor: Zrinka Perić/Daniel Gurov/Pe.F./Regionalni dnevnik/HRT

Humanitarno pošumljavanje u Vukovaru

Sve je više onih kojima je budućnost neizvjesna i zbog klimatskih promjena. One uzimaju sve više maha, no jedno rješenje dolazi, doslovce - iz zraka. Primjer stiže iz Vukovara u kojemu se danas sadi šuma budućnosti. Ne na klasičan način, nego s pomoću dronova i sjemenskih kuglica. Priča ima i snažnu humanitarnu notu.

Dron ne nosi kameru - nosi cijelu buduću šumu. Tisuće malih kuglica padaju na tlo. Za nekoliko godina mogla bi tu narasti nova stabla.


- Uvijek sadimo veći broj vrsta u kuglicama. Danas će se ovdje saditi bagrem, glog, jasen i joha, rekao je Darin Progovečki, stručni suradnik u tvrtki Project O2.


Na jednom hektaru u Vukovaru posađeno je oko tri tisuće sjemenskih kuglica - metoda koja oponaša prirodu i prepušta joj da odradi posao.


- Bombice štite to sjeme od predatora i mraza, glumi sloj lišća, kako bi sjeme samo preživjelo da padne u šumi. U tom sloju lišća ima savršene uvjete za klijanje na proljeće, ispričala je Lara Vukasović, stručnjakinja za održivi razvoj u tvrtki Project O2.


Ova metoda posebno je važna na nepristupačnim područjima - nakon požara, vjetroloma ili na planinskim terenima.

- Posebice na planinskim područjima gdje nema alternative osim izletjeti s dronom i posijati kuglice zbog nepristupačnog terena, istaknuo je Progovečki.


Svaka posađena kuglica ima i dodatnu vrijednost - jer pomaže onima kojima je najpotrebnije.


- Svakim kupljenim vaučerom za pošumljavanje šume u Vukovaru, sav prihod od prodaje vaučera će se usmjeriti na humanitarnu akciju za Vukovarske leptiriće. Cilj je kupnja posebnih sportskih pomagala, naveo je Niko Rukavina iz Dinamove zaklade "Nema predaje".


- Oprema će nam puno značiti zbog toga što će to omogućiti i djeci s poteškoćama da mogu iskusiti vožnju bicikla, da mogu raditi na svojoj koordinaciji i da nauče nove vještine, zaključila je Jasmina Lazić-Pavlović iz Udruge roditelja djece s teškoćama u razvoju Vukovarski leptirići.


Iz malih kuglica narast će velika šuma za buduće generacije. Za Vukovarske leptiriće nova nada i pomoć - već danas.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Od istog autora