Patuljasti marmozet
Foto: Zoološki vrt / Zagreb
Zagrebački Zoološki vrt dobio je dva patuljasta marmozeta, najmanja primata na svijetu, mužjake Ricarda i Clemensa koji su u Zagreb stigli iz Dortmunda, izvijestili su u petak iz Zoološkog vrta te dodali da se nakon prilagodbe, marmozeti mogu vidjeti i u vanjskom dijelu nastambe.
Ravnatelj Zoološkog vrta Grada Zagreba Ivan Cizelj rekao je da patuljasti marmozeti teže oko 100 grama te imaju važnu ulogu u ekosustavima prašuma Južne Amerike, gdje se hrane gumom, smolom i sokom drveća.
- Nažalost, ova je vrsta izložena ilegalnoj trgovini i neadekvatnom držanju za kućne ljubimce. Naše su jedinke uključene u Europski program za ugrožene vrste (EEP) i veliku pozornost posvećujemo njihovoj dobrobiti. Zadaća nam je sudjelovati u zaštiti te vrste te educirati javnost o njezinoj važnosti i ugroženosti, naglasio je Cizelj.
Ricardo i Clemens neće biti jedini marmozeti u zagrebačkom Zoološkom vrtu jer ondje već pet godina boravi devetogodišnja patuljasta marmozetica iz Amsterdama.
Patuljasti marmozet
Foto: Zoološki vrt / Zagreb
Kuratorica za sisavce u Zoološkom vrtu Grada Zagreba Dijana Beneta najavila je da je u planu i dolazak još jedne ženke kako bi se oformirala dva para i njihove društvene grupe.
- Patuljasti marmozeti su monogamna i teritorijalna vrsta koja za obilježavanje svojeg teritorija, među ostalim, koristi mirisne žlijezde. Jedinke se međusobno timare, što im služi ne samo za održavanje higijene, nego i za učvršćivanje veza unutar skupine. Boja krzna im služi kao kamuflaža za izbjegavanje predatora poput ptica grabljivica, malih mačaka i zmija, rekla je Beneta.
Nastambe patuljastih marmozeta nalaze se u paviljonu Ptice, u blizini nastambi papiga.
Zoološki vrt otvoren je svakodnevno od 9 do 17 sati, a ulazak je moguć do 16 sati kada se zatvaraju blagajne.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!