Udruga žena liječenih od karcinoma dojke Sveta Margareta iz Dubrave pokraj Vrbovca svome mjestu donosi ružičasti listopad. Središnji događaj manifestacije kojoj je cilj prevencija, ali i podrška oboljelima, modna je revija za koju ne traže samo pomoć stilista, pa im u goste stižu i udruge iz drugih gradova.
- Meni kad su rekli da imam rak, ja sam pet minuta plakala, to je bilo pred Uskrs, ali još sam si morala stati po karniše koje su mi nedostajale za Uskrs i na kraj pameti mi nije bilo da bi mi se nešto takvo dogodilo, rekla je Mira Turk, predsjednica Udruge "Sv. Margareta" iz Dubrave.
Bilo je to prije sedamnaest godina, a gospođa Mira prvu je pomoć potražila u zagrebačkoj udruzi. Svjesna koliko podrška znači oboljelima udrugu je pokrenula i u svome kraju, pa danas okupljaju sedamdesetak članica.
- Inače smo jako povezane, pomažemo jedna drugoj savjetima, ali i u druženjima, govori Vesna Badrov iz Dubrave.
Ovaj put pozvale su i kolegice iz Čakovca, Križevaca i Ludbrega, i pokazale da svoj stil znaju kreirati i same.
- Najgore je prošlo, a mi smo došle zabaviti se, ne na natjecanje, samo opušteno, lijepo, bitno nam je da se zabavimo, kaže Mirjana Horvatić iz udruge 'Narcise' iz Ludbrega.
- Došle smo da slavimo život, rekla je Gordana Hrelja iz udruge "Narcise" iz Ludbrega.
Revijom prikupljali pomoć za oboljele
Koliko je to važno dobro znaju u zboru laringektomiranih "Optimisti", koji se mislima na bolest ne suprotstavljaju samo na modnoj pisti.
- Mi sve možemo, mi možemo i ono što oni koji misle da zdravi ne mogu, objašnjava Slobodan Medić iz zbora "Optimisti"iz Zagreba.
Pjesmom i revijom prikupljali su i pomoć za oboljele, a samo u mjestu Dubravi u posljednjih godinu dana otkrivena su četiri nova slučaja raka dojke.