Projekt "InnovaMare" predstavljen je danas u Rijeci kao dio dvogodišnjega istraživanja u sklopu međunarodnog Interreg programa te suradnje Italije i Hrvatske u području plavog rasta.
26.10.2022.
14:41
Autor: Klaudia Modrić Plantarić/HTV/HRT/D.S.
Projekt "InnovaMare" predstavljen je danas u Rijeci kao dio dvogodišnjega istraživanja u sklopu međunarodnog Interreg programa te suradnje Italije i Hrvatske u području plavog rasta.
Radi se o istraživanju morskog dna, tj. predstavljanju najnovijih morskih tehnologija. Projekt će biti predstavljen i u Bruxellesu, a vrijedi više od 5,5 milijuna eura.
- Razvoj višenamjenskog robota, površinskog vozila koje ima ulogu detekcije raznih onečišćenja u moru, to jedan cijeli zatvoreni sustav kojim pokušavamo očuvati naše more i očistiti ga od raznih onečišćenja, kaže Natko Kraševac sa zagrebačkog FER-a.
Podizanje i jačanje svijesti šire javnosti o važnosti očuvanja bioodrživosti Jadranskoga mora primarni je cilj ovoga projekta.
- Podvodna ronilica kojom se može obraditi cijeli niz istraživanja i pregledavanja morskoga dna ili pregledavanje brodova ili obalnih struktura, koliko ima smeća u moru pa čak i gledanje živih morskih organizama, navodi Lovro Maglić s Pomorskog Fakulteta u Rijeci.
Neke od najnovijih morskih tehnologija predstavljene su u Rijeci kao rezultat suradnje nekoliko hrvatskih i talijanskih sveučilišnih ustanova.
- Rad na inovacijskom ekosustavu u području plave ekonomije koji bi mogao apsorbirati sve nove tehnologije i povezati ih s privatnim sektorom, rekla je Petra Karanikić s Odjela za Biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci.
A povezani su u ovom projektu znanstvena zajednica i privatni sektor jer napretka bez suradnje nema, potvrđuje i Josip Rubinić, iz riječke tvrtke Vectro d.o.o.
"InnovaMare" izabran je za najbolji projekt na području plavog rasta pa je Hrvatska gospodarska komora u Rijeci kao partner dobila poziv Europske komisije da ga danas i predstavi u Bruxellesu.
- Projekt se bavi razvijanjem inovativnih rješenja za praćenje onečišćenja mora i za sprečavanje toga onečišćenja, kaže Željka Rajković iz Centra za inovacije i EU projekte, HGK Rijeka.
Projekt Interreg prekogranične suradnje Hrvatske i Italije nastavlja se do 2027.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora