Hrvatsko narodno kazalište u Varaždinu od početka ove sezone slavi veliki jubilej. Kruna proslave izniman je urednički pothvat - monografija "150 godina kazališta u Varaždinu", u kojoj niz stručnjaka obrađuje sve aspekte institucije koja je oblikovala duh grada.
Prvi projekt tada mladog bečkog arhitekta Hermanna Helmera nastao je na zahtjev samih građana. Iako je kazalište u Varaždinu postojalo i prije, spomenik arhitekture u historicističkom stilu, stoljeće i pol mjesto je društvenog i kulturnog života grada.
- Jer kazalište sa svim onim što ono predstavlja, pogotovo meni kao muzikologu, ova predivna Koncertna dvorana koja je unutar ove zgrade daje mogućnost za jedan kontinuitet kulturnih događanja, glazbenih i umjetničkih, navodi muzikologinja Zdenka Weber.
Urednica monografije o 150 godina kazališta u Varaždinu okupila je desetak stručnjaka koji vode čitatelja kroz povijest ustanove i govore o onima koji su je stvarali.
- I moja prva predstava u HNK Varaždin radila se baš za 120 godina kazališta. Bila je to prva kajkavizacija Shakespearea, prisjetila se glumica HNK u Varaždinu Barbara Rocco.
- Tu je neizostavan Goran Merkaš, koji je ostavio pečat u ovom kazalištu. Od jazz grupe Impuls koja je djelovala unutar kazališta, Pavla Vojkovića... rekla je Vesna Kosec-Torjanac, urednica monografije.
Više je kraćih tekstova, srodnih tema, mnogo fotografija, repertoara. Tekstovi su i na engleskom, QR kodovi za širu publiku.
- Meni je to draga odgovornost jer želim tu stvarat vrlo kvalitetne predstave, želim dovodit najbolje umjetnike. Tako da, uz to što slavimo prošlost, mislim da trebamo slavit i budućnost, naglašava intendantica HNK u Varaždinu Senka Bulić.
Monografija je poticaj za kreiranje novih sadržaja, publike, uspomena, uz sve kojima daske život znače, a hrane nam dušu.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!