Poruke mira iz Rijeke su sinoć odaslane glazbom - u riječkoj katedrali svetoga Vida održan je Koncert za mir "Dona Pacem" u povodu Dana sv. Vida.
08.06.2026.
09:45
Autor: V.M./Vijesti iz kulture/HRT
Poruke mira iz Rijeke su sinoć odaslane glazbom - u riječkoj katedrali svetoga Vida održan je Koncert za mir "Dona Pacem" u povodu Dana sv. Vida.
Dvanaest renomiranih opernih solista i pet instrumentalista riječkog kazališta te katedralni zbor Cantores Sancti Viti glazbom su podsjetili na važnost tolerancije. Ekskluziva programa bila je praizvedba nove skladbe "Culun Gavne" na aramejskom jeziku, izvornom Isusovu materinskom govoru.
- Pjevamo sakralna djela hrvatskih i stranih autora koja sva govore o miru, o miru duše, o miru srca, a time pokušamo prenijeti mir na cijeli svijet, poručio je bariton Robert Kolar.
Predsjednik udruge Dijamant klasika Rijeka, tenor Marin Tuhtan istaknuo je da im je posebna čast bila izvesti skladbu "Culun Gavne".
- Culun Gavne znači 'sa svih strana svijeta' i ima himničnu poruku da se sačuva mir, da jednostavno nam to bude budućnost, mir, rekao je Tuhtan.
Na koncertu su nastupili i Anamarija Knego, nacionalna prvakinja Opere, Morana Pleše Petrushevski, Milica Marelja, Ljubov Košmerl, Karla Mazzarolli, Ena Lešić Jovanović, Ivanica Vunić, Goranka Tuhtan, Davor Lešić i Slavko Sekulić.
Bogati vokalni program pratili su vrsni instrumentalisti Natalyja Maricheva, Ivana Vrban i Marie Tuhtan na klaviru, Dražen Košmerl na harmonici te Paulina Tuhtan na violini.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora