Nenastanjeni jadranski otočić okružen tirkiznim morem možda je naš planetarno najpoznatiji otok. Zahvaljujući Majčici Prirodi. Zbog prirodnog fenomena u obliku srca, pohode ga mnogi, točnije, kruže oko njega.
02.08.2026.
07:01
Autor: Melita Šare/M.R./More/HRT
Nenastanjeni jadranski otočić okružen tirkiznim morem možda je naš planetarno najpoznatiji otok. Zahvaljujući Majčici Prirodi. Zbog prirodnog fenomena u obliku srca, pohode ga mnogi, točnije, kruže oko njega.
Svojedobno je i slavna Beyonce ovdje, u Pašmanskom kanalu, slavila rođendan. Znalci će reći, otok zrači nekom posebnom romantičnom energijom. Tu je, oko njega, cijelo ljeto na svom gucu i ovaj mladi Pašmanac.
- Ljudima je zanimljiv zato što izgleda kao srce iz zraka i navodno je otok ljubavi, rekao je Mate Kučina iz mjesta Neviđan.
- Ovo je brod star preko pedeset godina. Izvana je plastificiran donji dio, a gornji dio je drven. Mi smo ga uredili, mlađi brat i ja, cijela obitelj je sudjelovala i pomagala. Oko osamdeset posto boda je renovirano, uz motor i svu struju, ispričao je Mate.
Dvadesetsedmogodišnji Mate, student Pomorskoga fakulteta, ipak ne planira "tući" daleka mora. Odlučio je čari Otoka ljubavi pokazivati turistima.
- Vratio sam se u Neviđane. I sva moja braća koja su živjela negdje po par godina isto tako, rekao je.
Na svom gucu vidio je mnoge romantične prizore. Izdvaja zaruke mladih Nijemaca baš tu kod Galešnjaka.
- Mladić je kleknuo tu ispred na provi, ona je ostala oduševljena i van sebe, a sestra je slikala. Ja sam bio maksimalno profesionalan koliko sam mogao biti i to je to, ispričao je.
A ima Mate i svoju ljubavnu priču vezanu za ovaj guc. Upravo na njemu imao je prvi sastanak s voljenom Leom.
- Kad smo bili djeca smo se upoznali s jedno 15 godina, ja sam imao 16, a ona 15, kazao je.
- Po feštama smo malo trčali jedno za drugim, ljubili smo se možda par puta kao djeca bili. Poslije toga se to razvodnilo, ona je pošla na svoju stranu, ja sam pošao na svoju, ispričao je.
I ponovno su se sreli nakon više od deset godina. Jedna plovidba ovim brodićem - i to je to.
- Htio sam da prije nego mi pobjegne nazad u Beč da je imam s čim uhvatiti da mi ostane, da ima zašto se vratiti nazad. I onda sam je odlučio zvati na đir brodićem, rekao je.
- To je bio zadnji dan mog godišnjeg i on je rekao da idemo cijeli dan i počela je veza na daljinu ustvari. Onda je on dolazio u Beč i onda mi je odluka bila puno lakša da se preselim tu, opisala je situaciju Lea Ivanović.
Njihova ljubav prevagnula je pri odluci ove rođene Bečanke da se iz grada s više od 2 milijuna stanovnika preseli na otok Pašman. I ovi Slovenci ovdje su gotovo domaći, i oni vole Galešnjak.
- Znači, kad zalazi sunce onda tu vidiš da se nešto događa, tvrdi Primoš, gost iz Slovenije.
- Muž postane romantičniji kako se približavamo Galešnjaku, naglasila je Maja iz Slovenije.
A ljubav i posebnu energiju koja zrači oko Otoka zaljubljenih zasigurno osjete i pozdravljaju i obližnji dupini.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora