Pula je postala Disneyland? Domaći upozoravaju da grad gubi identitet

26.06.2026.

07:07

Autor: Marko Percan/I.Z./Regionalni dnevnik/HRT

Gube li naši gradovi uz more identitet?

Gube li naši gradovi uz more identitet? Jesu li masovni turizam i sve veća ''ne domaća'' turistička ponuda zasjenili lokalnu autentičnost? Odgovore smo potražili u šetnji pulskim starogradskim ulicama. 

Brza hrana. Gumeni bomboni. Parfemi na litre. Još malo brze hrane. Još malo bombona. Pa malo kineske plastike. I za kraj - plastične patke! Nudi se to u središtu najvećeg grada najturističkije hrvatske regije.

- Sve autentični suveniri i ponuda....Što na to kažu turisti, a što domaći?, pita HRT-ov novinar Marko Percan.

 - Suveniri i restorani, prekrasno, rekao je jedan je turist.

- Još nismo potražili suvenire, ali mislim da ćemo kupiti mnogo magneta, dodao je drugi.

- Nudi li centar nešto više od jeftine plastike i fast fooda?- Kao Puležan od dovoljno godina - ne nudi, sve gore i gore je, nama je sve teže i teže je naći dobar kadar, naglasio je fotograf Saša Miljević.

 Ljudi koji ovdje upravljaju turizmom s time se ne slažu. Ističu - bogata je kulturna ponuda u središtu grada.

- Vinski muzej, muzej maslinovog ulja, imamo Gallerion, novi muzej koji prezentira Austrougarsku baštinu, ali osim toga imamo niz događanja kulturnih i zabavnih po ulicama i trgovima, kazala je direktorica TZ-a Pule Sanja Cinkopan Korotaj.

Naravno da se u centru mogu vidjeti i Zlatna vrata i Augustov hram do kojeg vodi nedavno asfaltirana glavna starogradska ulica. No, ugostitelji koji su ovdje generacijama kažu - Pula može i mora bolje.

- Po meni je plastike i fast fooda previše. Nema više obrta, starih zanatlija, tako da u tom smjeru bi trebalo poboljšati, po meni, kazao je ugostitelj Denis Bimbašić.

Brojevi su u turizmu odavno sporedna tema. Pravo je pitanje, od Barcelone preko Venecije do Pule - kako u ovo vrijeme žive domaći? Ima li ljeti uopće za njih mjesta u središtu grada?

Živimo li u destinaciji ili u gradu?

- Živimo u destinaciji definitivno, kada grad izgubi identitet, a centar Pule ga je izgubio onda smo destinacija, kada iz te destinacije još istjeramo stanovnike onda postajemo resort, turistički resort. Sve što se ljeti vidi, zimi ne postoji, turisti dolaze gledati grad koji je u biti Disneyland, poručio je novinar Zvjezdan Strahinja.

U centru tog tzv. Disneylanda danas tako živi manje ljudi nego što ih je bilo kada je Pula bila malo zapušteno mjesto, prije dolaska Austro-Ugarske.

Pitanje stoga za sve nas - postaju li naši gradovi tek turističke kulise? I gdje je ta autentičnost o kojoj se stalno govori? 

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!