Kako se probiti na glazbenoj sceni?

10.03.2026.

14:47

Autor: Ana Marušić/V.M./Dobro jutro, Hrvatska/HRT

Kako se probiti na glazbenoj sceni?

Kako se probiti na glazbenoj sceni, je li to zbog glazbene hiperprodukcije teže nego prije ili je lakše zahvaljujući mogućnostima koje otvara virtualni svijet doznali smo od zadarske kantautorice Lucije Grabovac

Zadarska glazbena scena je oduvijek živahna, no o tome se van Zadra, nažalost, ne zna baš previše. Nekako naši glazbenici se teško uspijevaju plasirati na hrvatsku scenu, a posebno, naravno, na svjetsku. Možda bi drugačiju sudbinu mogao doživjeti Lucijin album "Smile".

- Nadam se tomu zbog toga što je album prvenstveno na engleskom jeziku, tako da nema tu barijeru da se sluša i vani. Trenutno nas slušaju u Francuskoj, Italiji i Velikoj Britaniji, kaže Lucija.

Dodaje da je njezina glazba prešla granice zahvaljujući glazbenim 'influencerima':

- Ja sam im poslala jednu pjesmu, "First Dates" se zove, i oni su čuli prvih 20 sekundi, to im se svidjelo i odlučili su tu pjesmu puštati na svojim radijima i stavljati na svoje 'playliste'. Tako da ti glazbeni 'influenceri' poslušaju prvih 20 sekundi, to je kao svojevrsni ruski rulet i ostalo je na slušateljima koji slušaju na radiju, otkriva Lucija.

Očekuje da će ljudi prepoznati njezinu kvalitetu kojoj je aranžmanima pridonio producent Renato Babić.

- Mislim da će to biti jedna lijepa priča, ako se na neki način probije još više van granica, dodaje Lucija.

Album "Smile" donosi 14 Lucijinih autorskih pjesama koje su nastajale unazad zadnjih 10 godina, no Lucija se bavi glazbom zapravo cijeli život. Još kao dijete počela je pjevati u zborovima, pa onda s vremenom su nastajali različiti glazbeni projekti, bendovi i tome slično... 

Producent, gitarist i aranžer Renato Babić Luciju opisuje kao prekrasnu osobu i fantastičnu pjevačicu.

- Ona je svjetska, tako da nije nikakvo iznenađenje da je njena glazba otišla na kraju krajeva u svijet. Ja bih to nazvao svjetskim popom, znači to je nešto što se može slušati posvuda, jezična barijera u ovom slučaju ne smeta jer je glazba univerzalni jezik, tako da Hrvati i Hrvatice mogu uživati u glazbi, oni koji pričaju engleski mogu uživati još više, a ja se iskreno nadam da će ova glazba doći tamo gdje je mjesto, znači posvuda, na svim radijima diljem svijeta, kaže Renato.

Kako je počela njihova suradnja?

- Mene je osvojila na prvu. Znači, došla je na jedno snimanje, odsvirala mi je svoj demo, a ja sam je iznenadio sljedeći put i taj demo sam upakirao u kompletnu pjesmu, tako da je ostala šokirana i onda sam je uspio nekako navući na snimanje, ispričao je Renato.

Renato Babić

Renato Babić

Foto: Dobro jutro, Hrvatska / HRT

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Od istog autora