U podmorju Molata žive neobične i rijetke ribe, na prvi pogled drugačije od njihove bliže i daljnje rodbine. Projekt 'Ne dajmo im da odu u tišini' brine o njihovom očuvanju, a brinu o njima i drugi čuvari prirode.
04.09.2022.
06:59
Autor: Ana Dobrović/More/HRT
U podmorju Molata žive neobične i rijetke ribe, na prvi pogled drugačije od njihove bliže i daljnje rodbine. Projekt 'Ne dajmo im da odu u tišini' brine o njihovom očuvanju, a brinu o njima i drugi čuvari prirode.
Godinama Nikola Kosanović lovi ribu, to je njegov život. Neke ribe ne lovi, ali ih ulovi. Uđu one u mrežu, pa ne mogu natrag. Kao primjerice morski pas sklat. A onda im Nikola pomogne i vrati ih u more. Sve što ulovi fotografira i s informacijama o poziciji šalje Institutu za ribarstvo u Splitu. Oni to dalje prosljeđuju WWF-u.
- Sklat je vršni predator, more održava zdravim. Kakva je uloga lava u savani, takva je uloga sklata i drugih morskih pasa pod morem. U zadnjih nekoliko godina, od 30 zabilježenih ulova, 25 je u akvatoriju Molata. Na cijelom Mediteranu i na dijelu Atlantika provodi se veliki projekt zaštite sklata, anđeoskog morskog psa, objašnjava Mosor Prvan, WWF Adria.
Međunarodni tim proučava njihove navike, broj i načine očuvanja.
- To je životinja koja zrači smirenošću, dok roniš s njom. Naravno da nikad ne smiješ zaboraviti da je to morski pas i da moraš biti oprezan. Ali činjenica je da su spektakularne životinje. Isplati se biti na mjestu gdje možeš roniti s njima, jer je to doista prekrasno, kaže dr. David Jimenez Alvarado, University Las Palmas de Gran Canaria.
Pod morem, u prirodnom okruženju, miroljubive je prirode. Djeluje pitomo, no ipak i kod njega vrijedi ona - nediraj me, ne diram te. Kad ga se vadi iz mreže, objašnjava Kosanović - nikako mu se ruka ne smije staviti ispred očiju ili iznad glave, jer "ne možete maknuti ruku tom brzinom, kojom on zagrize".
Dok je pod morem, dodaje - to je druga priča. Neke, manje primjerke je dok je ronio, i dodirivao.
- Želja WWF-a i svakog člana tima je da se zaštiti ova kritično ugrožena vrsta koja je pred izumiranjem. Ako ništa drugo, da ne ode u tišini, dodaje Patrik Kristinić, WWF Adria.
Molat, Kanari i ronjenje
Istraživanja su pokazala da je upravo oko Molata jedno od zadnjih područja na kojima obitava sklat u Jadranu. Tako bi se, smatra Mosor Prvan ovo područje moglo i brendirati. Naime, tisuće ronioca iz cijeloga svijeta dolazi svake godine na Kanare upravo radi ronjenja sa sklatovima.
Možda i u podmorju Molata probudi pažnju ljubitelja ronjenja, koji će ovo neobično biće promatrati kako i dalje pliva u tišini dubina. Njihova 'molatska' populacija je zadnja nada za očuvanje ove vrste u Jadranskom moru.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora