Dimitrije Popović
Foto: Vijesti iz kulture / HRT
Jedan od naših najistaknutijih umjetnika Dimitrije Popović podjednako impresionira i kao pisac i kao likovni umjetnik. Tribina u zagrebačkoj knjižnici Božidara Adžije bila je ujedno prigoda da se publika susretne ne samo s umjetnikom, nego i njegovim djelima.
Kada se dva talenta, onaj za pisanje i onaj za slikanje, stope u jedno, rode se djela koja već desetljećima faciniraju svojom ljepotom, originalnošću i nadahnjujućom snagom.
Priču o dvije umjetničke pojavnosti Dimitrija Popovića donosi ekipa Vijesti iz kulture:
Akademik Krešimir Nemec u razgovoru s našom ekipom ističe da je poznato da je Dimintrije nije samo slikar nego i vrlo plodan pisac:
- Pisao je eseje, romane, novele, pjesme... Postavlja se pitanje kakav je odnos između riječi i slike? Ja moram reći da se oni skladno nadopunjuju i da je književnost vrlo često inspiracija Dimitrijevom slikarstvu, kaže Nemec.
Ta inspiracija Popovića prati još od školskih dana kada je nastao njegov prvi crtež inspiriran Kafkinim "Preobražajem":
- Kasnije sam cijeli ciklus posvetio Kafki i njegovom liku. Zanimljivo je da se 140 godina od Kafkine smrti poklapa s ovom tribinom, napominje Popović.
Uz Kafku i biblijsku književnost, cijeli ga život na poseban način inspiriraju Danilo Kiš, Ranko Marinković, Baudelaire... A vlastita djela su mu počesto susretišta riječi i slike.
- Upravo se susreću ondje gdje neki put riječ provocira sliku, ili gdje slika izaziva riječ, otuda taj dualizam likovnog i literarnog je isprepleten što pokazuju i ove knjige i ciklusi, zaključuje Popović.
Taj jedinstveni rukopis, ali i posebnu umjetničku osobnost publika može upoznati na ovoj raznolikoj izložbi do 15. svibnja.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!