Tko je zapravo idealan muž? HNK-ova premijera otvara neugodna pitanja
U zagrebačkom HNK izvedena je posljednja dramska premijera sezone - "Idealan muž" Oscara Wildea. Predstavu redateljski potpisuje Aleksandar Popovski. Koliko je upravo tu predstavu publika željno čekala - govori podatak da su sve predviđene izvedbe do ljetne stanke - rasprodane.
Što čini idealnog muža? Ovisi koga pitate, ali u vrijeme kad je Oscar Wilde pisao "Idealnog muža" - karakteristike su bile - bogat, pomalo glup i besprijekorne reputacije. A što kada se pozorno stvarana slika u javnosti počne urušavati? I političar besprijekornog morala i nije toliko besprijekoran.
- Zaslužan je za korupciju, i napravio je nešto što ga je htjelo lansirati još u mladosti, međutim kad sazrete u nekim godinama onda shvatite da ste napravili veliku grešku i kažem spasila ga je žena, rekao je glumac Igor Kovač.
- U jednom momentu misliš da ti je sve jasno, postavio si nekakva uvjerenja, složio si nekakve stvari, govoriš to kao nekakve pamflete, vjeruješ u to, onda te odjednom nešto demantira, onda si izgrađuješ ponovo ne bi li te riječi imale nekog smisla, pa jesi li ti onda lažov ili nisi lažov. Ili kako se ponašaš uslijed promijenjene situacije, naglasila je glumica Darija Lorenci Flatz.
Igru u Idealnom mužu vode žene - nasuprot idealne žene je... Idealna manipulatorica.
- Ona je antagonist, neću reći da je potpuno zla, jer nije, nego igra prljavo, ali fer prljavo, samo s onima koji su već igrali prljavo. Tako da je moralno prilagodljiva, istaknula je glumica Ana Begić Tahiri.
Jedan od Wildeovih strukturalno najtradicionalnijih tekstova na pozornicu zagrebačkog HNK, s malo scenografije, ali uz bogate kostime, postavio je redatelj Aleksandar Popovski.
- To je jedan fantastičan tekst, koji govori o dvije stvari koje mislim da su jako zanimljive, jedna je ljubav, to je na površini, a druga stvar je korupcija, i Oscar je napisao stvarno jednu tako dobru dramaturgiju koja propada, ti nikad nisi na jednom terenu, stalno pliva između nekih dubina i nekih površina, kazao je redatelj Aleksandar Popovski.
Humor, cinizam, paradoksi i eksplozivni dijalozi zaogrnuti u oštre komentare društva odjekuju i danas, upravo kao što su odjekivali i prije 130 godina kada je drama prvi put izvedena - jer malo se toga u društvu promijenilo, i to više kozmetički, gledano kroz modu, nego strukturalno.
U predstavi nastupaju Milan Pleština kao Erl Caversham, Krešimir Mikić kao vikont Goring, Daria Lorenci Flatz kao Lady Chiltern, Lana Barić kao gospođica Mabel Chiltern, Bojan Navojec kao Phipps, Barbara Vicković kao Lady Markby, Jelena Perčin kao gospođa Marchmont, Luca Anić kao Lady Basildon i Kristijan Potočki kao Tommy Trafford.
Predstavu je napravljena prema prijevodu Gorana Čolakhodžića, dok dramaturgiju i adaptaciju potpisuje Dino Pešut. Glazbu je skladao Kiril Džajkovski, scenografiju osmislio Vanja Magić, a kostimografiju Mia Popovska. Za koreografiju je zaslužan Pravdan Devlahović, dok je oblikovanje svjetla potpisala Vesna Kolarec.
U predstavi također sudjeluje i ansambl Baleta HNK-a u Zagrebu.
Aleksandar Popovski makedonski je kazališni i filmski redatelj te profesor kazališne režije. Režirao je brojne predstave diljem Europe i dobitnik je niza međunarodnih nagrada. Od 2018. do 2026. bio je umjetnički ravnatelj Drame Slovenskog narodnog gledališča Maribor. "Idealan muž" njegova je druga režija u HNK-u u Zagrebu, nakon predstave "Na tri kralja ili kako hoćete" iz 2012. godine.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!