Zagrebačko kazalište mladih proslavilo 75 godina rada

19.10.2023.

10:07

Autor: Mirna Farkaš Salamon/Vijesti iz kulture/HRT/V.M.

Zagrebačko kazalište mladih (ZKM) proslavilo je 75 godina djelovanja. Rođendanska je proslava počela u ranim večernjim satima i trajala dugo u noć, a domaćini su za svoj jubilej počastili publiku i besplatnom predstavom "Halo, halo, ovdje Radio Zagreb".

ZKM tijekom proteklih 75 godina značio je mnogo toga - publici inovativne i provokativne predstave, a polaznicima učilišta prvi susret s dramskim tekstom, glumom i daskama koje život znače.

- Ono što je predivno u ZKM-u i učilištu je to da te nitko nije forsirao u nekom razvoju da moraš bit glumac, istaknula je Mia Melcher, glumica ZKM-a.

- ZKM je mene nekako, ja bih rekao, čak i spasio u srednjoj školi, otkriva glumac Adrian Pezdirc.

Tijekom godina nakupilo se mnogo sjećanja, a Zvjezdana Ladika svojim je radom obilježila generacije.

- Budući da je moja mama plesni pedagog i moja teta Branka Petričević i Ivanka Cerovac, moja mama, su radile u Preradovićevoj, u PIK-u i predavale, pa nisu znale gdje će s Lucijom, i dovele su me da se tu negdje zabavim. Onda sam ja prvo htjela ići na dramsku, to je bilo prekrasno, Zvjezdana je tako divno s djecom radila, kaže Lucija Šerbedžija, glumica ZKM-a.

"Hinkemann"

"Hinkemann"

Foto: Vijesti iz kulture / HRT

- Ono što je nama ZKM značio kada smo bili polaznici, mi se trudimo da to ZKM znači i sadašnjim generacijama i zato smo neizmjerno sretni da su djeca i mladi dobili priliku sudjelovati u proslavi ovog rođendana, napomenula je Grozdana Laić Horvat, voditeljica Dramskog studija.

U svakom kutku kazališta mogu se sresti likovi iz predstava poput, Mačka Đingiskana, U koga se uvrglo ovo dijete, Moj sin samo malo sporije hoda ili pak Knjiga o džungli.

- Knjiga o Đungli, pa to je moja glavna predstava bila, to sam 100 godina igrao, prisjetio se Jimmy Jurčec, najstariji glumac ZKM-a.

Jimmy Jurčec

Jimmy Jurčec

Foto: Vijesti iz kulture / HRT

- Izbor predstava ne znači da su to neke predstave za koje mi smatramo da su najbolje ili jedinstvene, ali svakako predstave koje su ostale publici u jakom sjećanju, smatra redateljica Pavlica Bajsić Brazzoduro.

Iz Pionirskog kazališta prerasta 1967. godine u Zagrebačko kazalište mladih, a nakon deset godina dobiva prvi profesionalni ansambl. Danas mu je na čelu Snježana Abramović Milković.

- Meni je zapravo prije svega žao što ravnateljica zbog privatnih okolnosti nije ovdje s nama, međutim ono što mogu reći je da je povijest ZKM-a prije svega povijest mladosti, rada, sinergijie ljubavi i velikog entuzijazma, ustvrdio je Tomislav Zajec, dramaturg ZKM-a.

Upravo su ljubav i entuzijazam zalog za svijetlu budućnost kazališta bez kojeg bi zagrebačka scena bila mnogo siromašnija.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!