Odjedreno je još jedno izdanje betinske Regate za dušu i tilo. Kao i svaka dosada okupila je zaljubljenike u starinski način jedrenja iz svih krajeva našega priobalja. Diči se Betina, mjesto na otoku Murteru svojom tristoljetnom tradicijom brodogradnje u drvu. A i danas, u jednom od centara drvene brodogradnje na Jadranu, rade četiri škvera.
Ime joj pristaje! Jer, zaista - regata je i za dušu i za tijelo! Ovo joj je 21. izdanje.
Lovilo je ovaj put, slabi vjetar 50 posada. Pokazati nasljeđe u drvu, kažu, drago im je. A plovilo se starom morskom rutom ovdašnjih težaka.
- Ovo je akvatorij murtersko-betinski gdje su kroz stoljeća naši Betinjani stalno isplovljavali iz ove luke po svim vremenskim prilikama - po kiši, buri, vjetru. Išli su obrađivati svoja polja na susjedno kopno u Modravama. Također i na susjedne otoke i na Kornate, objasnila je Marinka Fržop, predsjednica udruge Betinska gajeta 1740.
Okršaj pod jedrima uvijek je zanimljiv. Slikovit, dinamičan, fotogeničan!
- Vrlo lijepo! Krasno je vidjeti da se tradicija njeguje. I mi u Španjolskoj imamo bogatu pomorsku baštinu, rekla je gošća iz Španjolske.
Pogon na vjetar zarazan je! Slave zaljubljenici u latinsko idro regatom i jedan način života.
- Samo se čuje šuškanje broda, konopi se natežu. Mislim to je i vitar, sunce, more,..., rekao je Đorđe Ljuba iz Zlarina.
Čuvaju brižno otočani vrijednu i poučnu prošlost. Ističu: betinski meštri u more su "bacili" znatan dio drvene hrvatske flote. A nije brodogradnja ovdje prošlo vrijeme. Živi i dalje!
- Dok je drva u gori bit će i brodova drvenih. Zaštićeno je umijeće gradnje betinske gajete što znači da neku budućnosti ima. Ima još mladih koji bi se zainteresirali, rekao je brodograditelj iz Betine Siniša Mikin.
Prisutna je u radionicama nekoć bila i ženska ruka. Pomagale su i pri obradi drva, prenosile građu. Kad je trebalo.
- A druge poslove koje su uvijek imale to su oni klasični ženski. Spremanje, kuhanje, održavanje tog prostora čistim i odnosi s naručiteljima, to je bio recimo ženski posao u radioni, objasnila je Kate Šikić Čubrić, autorica izložbe "Žene kalafata" i ravnateljica Muzeja betinske drvene brodogradnje.
Živi i diše cijela Betina za nasljeđe staro tri stotine godina.
- Ova regata je važna jer čuva našu kulturu, našu povijest i osigurava našu budućnost, rekao je Marino Mijat, vlasnik Cicibele - gajete uvrštene u Registar kulturnih dobara RH.
I veseli što je maritimna baština pod kožu već ušla i najmlađima.