U Lazaretima je održan Sajam tradicijskih obrta i rukotvorina na kojemu su se mogle pronaći tradicijom inspirirani suveniri, nakit i odjevni predmeti. Izrađuju ih domaće umjetnice i obrtnice, a okupila ih je udruga Deša.
04.10.2024.
07:10
Autor: Sanda Dičak/S.M./Regionalni dnevnik/HRT
U Lazaretima je održan Sajam tradicijskih obrta i rukotvorina na kojemu su se mogle pronaći tradicijom inspirirani suveniri, nakit i odjevni predmeti. Izrađuju ih domaće umjetnice i obrtnice, a okupila ih je udruga Deša.
Konavoski i mljetski vez predstavljeni su u različitim izvedbama. Jele Kusić koja se bavi rukotvorinama konavoskog veza kazala je da „pravi kušine”. U neke stavi, a u neke i ne stavi lavandu. Osim toga radi i stolnjake, a najdraži su joj proizvodi od konavoske robe.
Ivana Kralj, koja se također bavi rukotvorinama konavoskog veza, u nakit je odlučila umetnuti živopisne mustre.
- Uglavnom radim nakit. Inače volim tu bižuteriju jer tu možeš svašta kombinirati. Onda, kada sam naučila vesti, onda mi je nekako bilo prvo napraviti nekakvu moćnu narukvicu s konavoskim vezom, kazala je Ivana Kralj i dodala da sad već radi i naušnice, ogrlice, narukvice, manžetne, kopče za kravate itd.
Posjetitelji su se i sami mogli okušati u izradi konavoskog veza. Tina iz Finske kazala je da joj treba dosta strpljenja jer sve ide dosta sporo.
Jelena Klekar je u Udruzi Deša naučila slikati na svili i od tada je odbacila sve druge tehnike - izrađuje unikatne oslikane marame. Za slikanje na svili treba imati dosta živaca, kazala je Jelena i dodala da je to vrlo polagani proces i vrlo skup sport.
Udruga Deša ohrabruje žene da se bave rukotvorstvom i pomaže im u svladavanju tradicijskih vještina te zapošljavanju.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora