Dugovječne predstave nisu česta pojava na kazališnoj sceni, pa kada se izvedbe broje u stotinama, kao što je to slučaj Teatra Exit i predstave "Kako misliš mene nema", onda na njih uistinu treba obratiti pozornost. Ekipa Vijesti iz kulture bila je na Exitovoj kultnoj predstavi koja je proslavila 500. izvedbu.
Bilo je proljeće 2007. godine kada su se na društveno angažiranom spletu suza i smijeha - odnosno autorskom projektu Ivice Boban, susreli Teatar Exit, Amar Bukvić, Filip Juričić i publika...
- Eto taman mi sin postaje punoljetan za par mjeseci, a on se rodio dva mjeseca prije te premijere, tako da po njemu uvijek mogu vidjeti koliki je vijek predstave, i onda je bilo zanimljivo da je on sad došao sa srednjom školom svojom na predstavu i onda smo rekli tim đacima da smo mi to napravili kad su se oni rodili, istaknuo je glumac Filip Juričić.
Filip Juričić
Foto: Vijesti iz kulture / HRT
- Nekako u sebi volim reći da je to predstava koja vadi iz depresije, jer nekad, kad nismo dobre volje i kad imamo nekih problema, nakon predstave smo uvijek onako napunjeni jer uvijek bude jako dobar prijem publike, kaže glumac Amar Bukvić.
Amar Bukvić
Foto: Vijesti iz kulture / HRT
"Kako misliš mene nema" sinoć je slavila svoju 500. izvedbu, a istu obljetnicu za samo nekoliko dana ima i predstava "SHAKEspeare na Exit":
- Tokom godina se to naravno mijenjalo, to je živi organizam. Pokušali smo stvari koje smo prerasli malo prilagoditi vremenu i našim godinama i mislim da je to tajna. Tajna je u tome da volimo tu predstavu, volimo kazalište i volimo 'exitovsku' publiku, ustvrdio je glumac Živko Anočić.
Živko Anočić
Foto: Vijesti iz kulture / HRT
Uz ove i već legendarna predstava "Kauboji" doživjela je tako nevjerojatan broj izvedbi, no dugovječnih je predstava u Exitu mnogo:
- Ove tri su zapravo lokomotive bile kroz ovo vrijeme, baš zbog toga jer smo se onda mogli baviti i u nekim drugim predstavama malo komotnije, istraživati, i ne imati imperativ da moramo baš od svake predstave napraviti hit, napomenuo je umjetnički ravnatelj teatra Exit Matko Raguž.
Matko Raguž
Foto: Vijesti iz kulture / HRT
Pametne i angažirane predstave s vrhunskim glumcima recept su kazališta koje je samo do sada osvojilo gotovo dvije stotine raznih nagrada, a prepoznato je i kao hrvatski brend diljem Europe. No i danas u Exitu kažu - "Želimo osvjetljavati život i podići ga iznad života… " A dugovječne predstave, kao i one koje će to tek postati, pravi su put.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!