Njihovi učenici osvajaju prva mjesta na olimpijadama, ali ne onima na koje smo naviknuli. Njihovi učenici koriste naveliko programe razmjene, ali i domaćini su srednjoškolaca iz cijele Europe. Znaju sve o rudarskoj baštini, a kako i ne kada smo za našu rubriku "I mi idemo u školu" posjetili - srednju školu u Labinu.
Knjige, računala, diskusija - pripreme za Olimpijadu o prirodnim i tehnološkim katastrofama. Moraju proučiti opsežan materijal na engleskom jeziku. Lani su osvojili drugo mjesto.
- Prvo mjesto nismo osvojili jer su od 50 pitanja na samo jedno pitanje odgovorili pogrešno, kaže Nedeljko Mandić, prof. fizike Srednja škola Mate Blažine Labin.
Ove godine teme su pandemija i klizišta. A lani vulkanske erupcije i porast razine mora.
- Fascinirao me podatak da će neki otoci u bliskoj budućnosti zbog porasta razine mora jednostavno morati uskoro evakuirati svoje stanovništvo u unutrašnjost, kaže Karlo.
Dok gledaju ovaj prilog, čekaju i rezultate s Olimpijade. Želimo im, naravno, zlato. U drugoj učionici simulacija vježbeničke tvrtke. A svi oni imali su i odličan šalabahter - priručnik koji su sami napisali sa svojim profesorima: Tonka-ekonomka, priručnik za financijsko preživljavanje tinejdžera, koji su, otkriva nam Daniel Mohorović, prof. ekonomske grupe predmeta u školi, u srednju školu došli su potpuno financijski nepismeni.
- Većina smatra da je džeparac tu da se potroši, nemaju svijest o štednji, kaže.
Živahno je u ovoj školi. Neki se pripremaju za razmjenu. Ines ide u Belgiju.
- Pa pošto nam je tema nezaposlenost, zanima me kakva je mogućnost zapošljavanja nakon srednje škole, kaže.
Budući kuhari imaju pak svoj projekt.
- U sklopu ribljeg projekta EDU FISCH 75 radit ćemo jela od ribe. Moje je mišljenje da bi se riba više trebala konzumirati, kaže stručni učitelj kuharstva Dorijano Mohorović.
Uz redovite predmete i izborni su posebno zanimljivi.
- To su statistika, eksperimentalna fizika, digitalna kartografija i razvoj mobilnih aplikacija, kaže ravnatelj Čedomir Ružić.
Naravno, i zavičajna nastava s naglaskom na rudarsku baštinu.
- Rudarska baština je dio našeg zavičajnog identiteta, to je ono što nas okružuje i nema obitelji iz koje nije potekao bar jedan rudar, kaže profesorica povijesti Dijana Muškardin.
Zatekli smo ih kraj šohta, labinskog čeličnog tornja. Spomenika rudarske prošlosti. I to nije sve. U sklopu očuvanja baštine..
- Naši profesori su osmislili i brendirali edukacijski paket, kaže Franceska.
Vodič znamenitosti Labina. A definitivno u vodiču bi se slobodno mogao naći i posjet ovoj zaista zanimljivoj školi.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!