Festival panonske knjige u Osijek dovodi brojne poznate pisce i umjetnike. Prošlogodišnji je festival pokazao kolika je jačina pisane riječi i ljubitelja književnosti u gradu na Dravi, ali i regiji pa i ove godine nastavljaju u istom tonu - u dvorani Gradski vrt od 22. do 26. svibnja.
Osječka književnica i programska direktorica festivala Ivana Šojat ističe kako je prošlogodišnji Panonski festival knjige bio iznimno uspješnog i nadmašio je sva očekivanja po pitanju odaziva i brojnosti publike, zbog čega je organizacija ovogodišnjeg festivala još izazovnija.
- Ove godina ne Festivalu imat ćemo ukupno 60 programa, 25 za odrasle 33 programa za djecu i mlade, pub-kviz te koncert slovenskog glazbenika i kantautora Zorana Predina, koji će prvo predstaviti svoju najnoviju knjigu, a potom kod osječkog Kulturnog centra održati besplatni koncert. Dovodimo velika i vrlo aktualna imena, kao što su Kristian Novak, koji je nedavno dobio godišnju nagradu "Vladimir Nazor", potom Miro Gavran, Nenad Rizvanović, Jagna Pogačnik i Glorija Lujanović, rekla je Šojat.
Dodala je kako će se u dijelu programa za djecu i mlade, održati niz kreativnih radionica, a obilježit će se i 150. obljetnica rođenja Ivane Brlić-Mažuranić, i to predstavljanjem stripa prema njenim "Pričama iz davnine" te slikovnice "Kako je Potjeh tražio istinu".
- Nadamo se da ćemo time pridonijeti da se Ivana Brlić-Mažuranić postavi na mjesto kojoj joj pripada, a to je svakako pijedestal književnosti za djecu i mlade, ali i odrasle, kazala je Šojat.
Predsjednik Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore (HGK) Slavko Kozina kazao je na najavnoj konferenciji za novinare kako će se na Festivalu predstaviti 55 nakladnika, odnosno najveći hrvatski nakladnici, koji će prezentirati sve potrebne žanrove, od stručne literature, dječje knjige, beletristike i publicistike.
Ističe kako će se na Festivalu predstaviti i gosti iz Slovenije, Srbije i BiH.
- Bitno je da se nastavi narativ panonskog bazena, a taj identitet je puno širi od Osijeka ili Hrvatske. Prošle godine odlučili smo pokrenuti taj festival u zadnjoj regiji koja nije imala ovakvu manifestaciju, i mogu biti sretan što je bio iznad očekivanja. Ovo nije samo sajam književnosti, nego i knjige, poručio je Kozina.
Osječka dogradonačelnica Jasenka Crnković ocijenila je kako je prošlogodišnji festival pokazao kolika je snaga pisane riječi i ljubitelja književnosti u Osijeku i ovoj regiji. Pozvala je sve sugrađane i posjetitelje da dođu i provedu zanimljiv književni vikend, na festivalu kojim se promiče kultura čitanja, književnosti i pisane riječi.
Panonski festival knjige održava se pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija, grada Osijeka i Osječko-baranjske županije.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!