Prva žena - pomorac u svojoj obitelji, na rodnom je Lošinju, od malena, s morem na - "ti".
27.01.2025.
07:05
Autor: Odri Ribarović/T.D./More/HRT
Prva žena - pomorac u svojoj obitelji, na rodnom je Lošinju, od malena, s morem na - "ti".
- Od malena za ići na kopno imaš potrebu vozit se s brodovima; katamaranom ili trajektom, tako da od malena imaš tu neku drugačiju povezanost, jer si ovisan o samim prijevoznim sredstvima i o moru, rekla je Nikolina Stupičić, buduća pomorska časnica.
Ipak, po završetku srednje pomorske treba se preispitati:
- S 18 godina pitaš se da li bi htio ići na brod ili ne, da li bi htio voditi taj život ili ne. Tu sam još se osjećala malo premlado, dodala je Nikolina.
Ali, ne zadugo. Odmah po završetku Pomorskog fakulteta, već je bila na oba pola. Na kadeturi na Arktiku i Antarktici. I to na Senic Eclipsu 1 i 2 dovršenim u pulskom i riječkom brodogradilištu.
- Ajme, vidjet ću Antarktik. To je ipak pojam, to doživjeti, rekla je Nikolina.
A baš to što je žena, bila je prednost za dobivanje kadeture u prestižnoj kruzing industriji:
- Zato što oni idu na tu ravnopravnost spolova više. Oni se trude da sve bude negdje 50:50 žena i muškaraca. Ljepše se prezentiraju tako, naravno, rekla je.
Ni to nije sve. No, prebacimo se na Nikolininu rutu. Start je bio u Americi.
- Prošli smo znači đir - cijela Južna Amerika. Jedan smo oko sjeverne prije toga prošli, i onda smo otišli na Antarktiku. Naravno, na Antarktici rade se krugovi - smjene gostiju. Tako da smjene gostiju idu iz Argentine i te ture traju od 10-20 dana. Znači, ukrcamo goste, odredimo na Antarktici, nazad se kasnije vraćamo s gostima i radimo smjenu gostiju. Osim toga, nakon ta 3 mjeseca na Antarktici, nakon cijele sezone nastavili smo putovanje prema gore. Tu sam se ja bila iskrcala iz Argentine, Čilea. Tako da brod nakon toga nastavlja i radi drugi dio sezone na drugom polu. Znači našu ljetnu sezonu on određuje na Arktiku, rekla je Nikolina.
- Životinjski svijet pogotovo na Antarktici je nešto nevjerojatno - od pingvina, tuljana, kitova. Mene su nevjerojatno dojmili kitovi ubojice - orke, njih je jako teško i pronaći i vidjeti. Kad ih nađeš, nemoguće ih je skoro fotografirati koliko su oni brzi i fascinantni. A na gornjem su tu polarni medvjedi, isto ono fascinantno srest i vidjet polarne medvjede. Ali, osim toga gore ima ljudi, ima naselja. I samo ta priča kako se ljudsko tijelo može prilagodit živjet na - 30 do - 50 stupnjeva. Tu ljudi žive u skupinama od 300 do 500 ljudi, to su znači maleni gradići i oni dobivaju namirnice na udaljenim mjestima. Dva puta godišnje dođe im brod, donese im namirnice i oni tako žive, objasnila je.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora