Barban je malo istarsko mjesto uglavnom poznato po Trci na prstenac. Ovog adventa Barban je zasjao u pravom božićnom ruhu, a sve zahvaljujući vrijednim stanovnicima koji su sami okitili ulice, crkve i trgove.
03.12.2025.
20:21
Autor: Marko Percan/M.R./Dnevnik/HRT
Barban je malo istarsko mjesto uglavnom poznato po Trci na prstenac. Ovog adventa Barban je zasjao u pravom božićnom ruhu, a sve zahvaljujući vrijednim stanovnicima koji su sami okitili ulice, crkve i trgove.
Danas, u vrijeme izraženog individualizma, kada svatko uglavnom gleda samo svoja posla, treba odati priznanje onima koji su spremni raditi za dobrobit zajednice. Ulažu svoj trud i vrijeme kako bi djelić srca darovali svima nama. Upravo su takve vrijedne Barbanke i naravno - pokoji Barbanac koji su ovog adventa sami uredili cijelo mjesto.
Zahvaljujući njima, možemo reći da je Barban jedno od najljepših, ako ne i najljepše malo mjesto u Istri ovog adventa.
- Dakle tema nam je mašna, kao što vidite. Mašnice smo izrađivali, pogotovo ove velike te razne poklončiće i vjenčiće. Izradili smo ukrase i za šator, opisala je ukrase Jelena Lučić Baćac, direktorica TZ-a Barban.
Na ulazu u mjesto koje uglavnom znate po Trci na prstenac, dočekuje nas stara crkvica sv. Antona Opata, jedna od rijetkih u Istri koja je posvećena tom svecu, zaštitniku domaćih životinja.
Tu je i impresivna crkva zaštitnika općine - sv. Nikole u kojoj su postavljene i velike jaslice. Adventski program imat će humanitarnu notu, pa sve ovdje odiše pravim božićnim duhom i zajedništvom.
- Slažu se s onim što sam rekla da Barban nikad nije izgledao ovako lijepo. A za ovo okititi je trebalo sigurno pet do šest dana, rekla je mještanka Mariza Bratičić.
- Malo ukrašavamo ovaj voz da nam bude lijep sad za Božić, u stilu kao nekog 'foto pointa' i da se ljudi mogu slikati. U biti, ja sam cvjećarka, ideje sam dala i drugim ljudima kako ćemo i što ćemo. Sve je božićno, crveno, loptice, božićne zvijezde i slično, objasnila je dekoracije Dragana Filipović, također mještanka.
Ništa i bez vrijednih mladih Barbanaca.
- Ove godine smo ukrasili Barban kao nikad prije, da bi samo bilo i bolje narednih godina, poručio je Luka Glavaš iz Barbana.
Barbanski advent možda nije ni najveći ni najraskošniji u Hrvatskoj, ali nam ovog Božića može biti uzor. Često za blagdane drugima darujemo stvari ili nešto što nam je višak, no svojoj zajednici ili nekoj osobi darovati vlastito vrijeme i trud - upravo to je, među ostalim, smisao Božića.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora