Lički krumpir – brend broj 1 slavi se velikom feštom u Lovincu

20.09.2025.

20:58

Autor: Edi Škovrlj/M.Z./Dnevnik/HRT

Ovih se dana naveliko vadi lički brend broj 1 - krumpir. Ličani su u Lovincu, njemu u čast, organizirali i pravu feštu.

Djeca ga vole kao pomfrit ili čips, odrasli preferiraju pečeni, a lešo oni vremešniji. A pire, pire vole svi. Dok je čuvena lička formula krumpir popola.

- Tako je, to je proizvod odnosno specijalitet po kojem svi prepoznaju Liku i lički krumpir, kazao je proizvođač ličkog krumpira Nikola Vidaković

Lika je dobro se zna, kuća krumpira. Ličani bi prije nestali nego se krumpira odrekli.

- Krumpir je zakon, ima sto vrsta jela koja se mogu poslužiti uz krumpir, objašnjava Ličanin Mladen Bušljeta.


Lički krumpir sa slaninom, izvorni je specijalitet toga kraja. Tko nije to probao, Liku nije osjetio.

- Prvi put sam ovako nešto probao i svi se slažemo da je više nego dobrom rekao je posjetitelj Dragan Kovačević. 

Od njega i danas mnogi žive. Lički ručak, krumpir, kiseli kupus i komad suhog mesa, gastro je poslastica s gornju stranu Velebita

- To je dobro, odlično, i ja to volim, napominje posjetitelj Goran.

Otkad ga s eurima kupujemo cijena mu je u nebo skočila, kilo jedan euro. Ličani ne kukaju, sve što proizvedu prodaju, konačno zadovoljni – ruke trljaju.

- To je cijena vrhunska, tko hoće priznati, rekao je proizvođač ličkog krumpira Ivan Milković.

Škripa se u Lici uvijek čuje. Proizvode ju dvije stvari, snijeg pod nogama i škripavac, lički sir broj 1.

- Nema većeg gušta nego kad lički škripavac škripi pod zubima, naveo je proizvođač sira škripavca Dominik Zeko

Ponosna Lika svoje gastro - turističke adute ima. Pa se na danu sira i krumpira okupila - lička elita. Nek  bude žao i krivo onome tko u Lici danas nije bio.

Oni što su stigli pošteno su se najeli sira i krumpira. Naslušali ličkih pjesama pa su sitih tijela i vesele duše mogli krenut svatko put svoje kuće. 


Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Od istog autora