Je li breakdance mrtav? Sudeći po dečkima iz ove priče - definitivno nije. Ti dvadesetogodišnjaci plešu kao da su sad ispali iz nekog spota devedesetih. 'Furaju' se na retro i domaću breakersku scenu vraćaju u život.
04.01.2024.
15:57
Autor: Nensi Profaca/D.M./Kod nas doma/HRT
Je li breakdance mrtav? Sudeći po dečkima iz ove priče - definitivno nije. Ti dvadesetogodišnjaci plešu kao da su sad ispali iz nekog spota devedesetih. 'Furaju' se na retro i domaću breakersku scenu vraćaju u život.
Bez plesa 26-godišnji Luka ne može. Ples je njegova strast, njegov život. Breakdanceom se bavi već 14 godina.
- Probao sam kao mali više sportova, skoro sve. U jednom trenu sam probao 'break' i kad sam vidio da ljudi stoje na glavi - ja dijete sa sela. Naravno da mi je to bilo totalno novo i drukčije. Oduvijek sam bio fanatik i kad bih krenuo nešto raditi zanimalo me u detalje. 'Break' mi je ponudio slobodu i hrpu mogućnosti za napretkom. Plus - rade totalno cool stvari, a kao djetetu ti je jedna od najbitnijih stvari - da budeš cool, priča Luka Kelava.
Život breakdancera je, dodaje Luka - izrazito zabavan. Snimaju se spotovi, nastupa se za određene kompanije. Međutim, Luki su natjecanja prioritet. Želi, kaže "napraviti ime u 'breaku' i postati poznat. Natjecanja i danas izgledaju baš onako filmski i Luka u njima uživa. Natjecateljski duh ima od malih nogu, a to je nešto što svaki brejker mora imati.
- 'Break' sam po sebi je dosta kompetitivan. I natjecanja su u formatima jedan protiv drugog ili ekipno. Nastalo je kao neka neverbalna komunikacija oblikovana kroz ples i svi su brejkeri kompetitivni, kaže Luka.
Na Balkanu nema baš puno prilike natjecati se, jer natjecanja nema. Zato putuje po Europi i svijetu i penje se na globalnoj ljestvici brejkera. 2023. mu je, kaže, bila prekretnica. Sve je ostvario - golemi napredak, sjajne rezultate.
- Bilo je tu i prvih mjesta, bilo je velikih svjetskih natjecanja. Možda nisam pobijedio, ali sam se uspio rangirati među prvih 16 što igra veliku ulogu za našu malu scenu. Ako mogu ja, mogu i svi ostali, smatra Luka.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora