Prognoza Zorana Vakule za najmlađe

08.05.2023.

07:00

Autor: Tanja Kuturovac/Regionalni dnevnik/HRT/A.V.

Predstavljene Oblačasta, Pahuljasta, Kapljičasta, Sunčasta i Vjetropirasta

Predstavljene Oblačasta, Pahuljasta, Kapljičasta, Sunčasta i Vjetropirasta

Foto: HTV / HRT

Prognoza, ali ona za najmlađe, prikazana u slikovnicama. Njih je u suradnji s ilustratorom Nikom Titanikom osmislio naš glavni meteorolog Zoran Vakula. U zelenoj knjižnici karlovačke Aquatike predstavio je 5 svojih slikovnica o oblacima, snijegu, suncu, kiši i vjetru, pod zajedničkim imenom Vremenaste priče.

Znatiželjne dječje glavice o vremenu već mnogo znaju. 

- Kad budu sivi oblaci, pada kiša.

- Oblaci su para.

- Nije dobro provoditi puno vremena na suncu. 

Teško je reći tko se za ovaj susret bolje pripremio. Pitanja su pljuštala - poput kiše. 

Oblačasta, Pahuljasta, Kapljičasta, Sunčasta, Vjetropirasta dobit će, čini se, društvo. Autor ideje crpi baš iz ovakvih susreta.

- Pitanja ima puno. Nisam planirao objaviti baš slikovnicu o tornadu recimo, ali vrlo vjerojatno ću morati, s obzirom na to da djecu to puno zanima, rekao je Zoran Vakula, glavni meteorolog HRT-a i autor slikovnica.

Toliko da su u samo malo više od sata naučila štošta novo. 

- Naučio sam nešto novo o oblacima, kiši, suncu i vjetru.

- Meni je najbolje bilo kad je pričao o snijegu, kako škripi. 

- Prije nikad nisam čula da postoji od 38 centimetara.

Začudo, nitko nije pitao kakvo će biti vrijeme. Nas zanima hoće li se i dalje tijekom dana izmjenjivati glavni junaci Kapljičaste, Oblačaste, Sunčaste i Vjetropiraste? 

- Ima naznaka za drugu polovicu svibnja da će biti onako "prava", kakvu mnogi priželjkuju u ovo doba godine, ne promjenjivo proljetno vrijeme s kišom, nego stabilno, sunčano i razmjerno toplo, otkrio je Vakula. 

Dakle, još malo pa glavnu riječ prepuštamo Sunčastoj.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!