Slikovnica 'Naša priča iz vlaka'
Foto: Dobro jutro, Hrvatska / HTV
Djeca s poremećajem iz spektra autizma nerijetko su darovita u likovnom i glazbenom izričaju. Zbog svog osebujnog načina doživljavanja svijeta, neki se školuju u posebnoj školi 'Centar za autizam'. Upravo junaci ove priče - Anđela, Borna i Samuel zaputili su se na putovanje vlakom. "Naša priča iz vlaka" njihov je doživljaj popularnog dječjeg romana i njegove filmske adaptacije.
Troje učenika iz Centra za autizam u Zagrebu, inspirirano romanom "Vlak u snijegu" Mate Lovraka, napisalo je i nacrtalo svoju priču iz vlaka. Projekt je to u kojem su im pomogle učiteljice, a kreativnost su u dvije školske godine pokazali mladi autori - Anđela Vira Hrstić, Borna Peršić i Samuel Štajcer. Učiteljica likovne kulture Stanka Pinjuh i defektologinja Sandra Rožman još su 2017. osmislile prilagodbu popularnog dječjeg romana kako bi široj javnosti približile način učenja, pamćenja i razmišljanja djece i mladih s poremećajem iz spektra autizma.
Slikovnica 'Naša priča iz vlaka'
Foto: HRT / HTV
- U prvoj fazi učenici su gledali više puta filmsku ekranizaciju "Vlaka u snijegu" i na taj način se upoznali s glavnim likovima, radnjom, mjestom i vremenom. Za drugu fazu, te sažete cjeline smo podijelili u 8 poglavlja. Učenici su individualno ili kao grupa, pomoću tableta ili računala gledali sažete dijelove. U trećoj fazi, individualno, planirano, uz vođenje i po koracima, Anđela je crtala, Borna je koloristički obradio Anđeline ilustracije, a Samuel je napisao tekst od 48 rečenica, Samuel ga je prepisao, naprije rukom a onda na računalu, objašnjava prof. Sandra Rožman, učiteljica defektolog.
- Naglasak je bio na portretizaciji svakog pojedinog lika i naglašavanju detalja, dok su ambijetalni crteži otišli u nekakvu naznaku kako ne bi odvraćali pozornost čitatelju od same radnje. Valja naglasiti da je koloristički cijelu priču obradio Borna i to na način pojednostavljivanja same radnje - obojao je isključivo ambijent i pozadinu, dok je same glavne likove i glavnu radnju priče ostavljao neobojanim, dodaje Stanka Pinjuh, učiteljica likovne kulture i likovna terapeutkinja.
Slikovnica 'Naša priča iz vlaka'
Foto: HRT / HTV
Anđela, Borna i Samuel s pomoću jednostavnih rečenica i crteža omogućili su djeci s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama uživanje u ovom velikom djelu dječje književnosti. Učiteljice su ponosne na svoje nadarene učenike čije talente i dalje svakodnevno razvijaju.
- Anđela, Borna, Samuel, Rino (...) oni imaju svoje sposobnosti koje možda drugi učenici u našem Centru nemaju. Anđela lijepo pjeva, crta. Rino i Andrija također lijepo crtaju, modeliraju plastetinom. Samuel je rođen za pozornicu, kaže Sandra Rožman.
Druženje i učenje u Centru za autizam
Foto: HRT / HTV
- Često govorimo o učenicima s poremećajem iz spektra autizma kao o onima koji trebaju mnogo podrške. To doista i jest točno, oni trebaju mnogo podrške u mnogim aktivnostima svakodnevnog života, ali nam je drago da se iz ovoga projekta može vidjeti koje su njihove jake strane, u čemu su oni dobri i nadareni. Upravo taj projekt, ova slikovnica to pokazuje, dodaje Žarka Klopotan, ravnateljica Centra za autizam u Zagrebu.
Anđela, glazbeno nadarena majstorica crteža
Anđeline ilustracije pokazuju njezinu iznimnu likovnu nadarenost i nevjerojatnu vizualnu memoriju, ističe učiteljica likovne kulture Stanka Pinjuh. Ako se njoj nešto svidi, ona će to moći prikazati apsolutno detaljno. Fascinirana je Zagrebom i jako rado crta arhitekturu Grada. Ako joj se svidi, primjerice HNK, ona će nacrtati tu zgradu sa svakom štukaturom koju je uspjela vidjeti.
U slikovnici, u svakom portretnom crtežu uočava svaku boru, svaku najmanju, možda i nepravilnost i to naglašava. Gotovo da da dolazi do nekog karikaturalnog crteža, dodaje Pinjuh.
Anđela je i glazbeno nadarena, obožava pjevati i učiti nove stihove, a njezin zvonki glas razvija učiteljica glazbenog odgoja Jasminka Knežević. Uz ovakvu podršku i edukaciju, zasigurno velika dostignuća čekaju ove talentirane mlade umjetnike.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!