Baby Lasagna
Foto: Renato Branđolica / HRT
Godina 2020. bit će upamćena u povijesti održavanja Eurosonga po tome što natjecanja zbog pandemije bolesti COVID-19 nije ni bilo. Umjesto toga, iako je riječ o koincidenciji, a ne utješnoj nadoknadi, na Netflixu je osvanuo američki film Eurosong: Priča o grupi Fire Saga.
Film prati izmišljene islandske pjevače koji su dobili šansu predstavljati svoju zemlju na Pjesmi Eurovizije u Edinburghu u Škotskoj. U njemu islandski dvojac glume Will Ferrell (ujedno i suscenarist) i Rachel McAdams. Film je nevjerojatno zabavan, ali je oštro podijelio kritiku na za i protiv, pa je između panegirika i pokapanja prošao s prosječnom ocjenom, iako ni u čemu nije prosječan. Najvažnije je, međutim, da su fanovi Eurosonga bili oduševljeni, a oni se zapravo tu najviše i računaju.
U filmu nastupaju i nekadašnji stvarni sudionici Eurosonga i pop zvijezde, a zanimljivo je da lik iz filma na stvarnom natjecanju godinu dana poslije reprizira svoju ulogu prezentera glasanja islandskog žirija. Izazvalo je to dosta šaljivih primjedbi i spomena nonsens pjesme Ja Ja Ding Dong, što je funkcioniralo kao neka interna eurovizijska šala. To nije pjesma kojom su fiktivni Islanđani nastupali na natjecanju, nego omiljena u njihovom malom gradiću Húsaviku.
E sad dolazimo do zanimljivosti u Priči o grupi Fire Saga i poveznice s Baby Lasagnom. Grupa uopće nije pobijedila na islandskoj Dori, nego je prošla sasvim slučajno! Naime, ostali sudionici stradali su u nesreći na zabavi za finaliste, te je ostala jedini izbor.
Marko Purišić, poznat kao Baby Lasagna dobio je priliku na Dori također slučajno, i to nakon što je Zsa Zsa, odnosno Jelena Žnidarić, objavila da odustaje od ovogodišnjeg nastupa. Njegova pjesma Rim Tim Tagi Dim dobila je u međuvremenu i izvrstan spot, za koji čak, i ne u šali, po društvenim mrežama kažu da je napravio veću promociju naše zemlje nego cijeli dosadašnji rad, slogani i spotovi Turističke zajednice Hrvatske.
Od nekog tko se nije ni trebao natjecati, odjednom je postao favorit, za kojeg i strani fanovi Eurosonga navijaju i traže da se plasira. Baby Lasagna na kraju je na Dori premoćno osvojio i glasove žirija i glasove publike, te putuje u Malmö (osvojio je 321 bod ukupno, a drugoplasirani Vinko 82). Nakon njegove pobjede na Dori Hrvatska je na europskim kladionicama s trećeg skočila na drugo mjesto.
Valja napomenuti da je stvarni islandski žiri tijekom glasovanja Baby Lasagni dodijelio maksimalnih 12 bodova.
Imamo li šanse da Rim Tim Tagi Dim postane također eurovizijski interni kod kao Ja Ja Ding Dong? Pa da se i s tim magičnim riječima voditelji i predstavnici prosudbenih sudova šale pred ekranima i naprave najveću reklamu Hrvatskoj pred milijunskim auditorijem...
Vidjet ćemo u Areni Malmö u svibnju. Polufinalne večeri na rasporedu su 7. i 9. svibnja, a finale 11. svibnja.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!