Švicarski dvorac postaje prva 'vodena knjižnica' na svijetu

22.03.2024.

17:46

Autor: J.S./HTV/AP

voda
voda
Foto: Dnevnik / HRT

Prva Svjetska 'vodena knjižnica' otvorena je u Švicarskoj, s ciljem da postane kampanja za očuvanje vode. Knjižnica, koju financira Švicarska razvojna agencija, želi postati središnja točka za rješenja zaliha vode koje se smanjuju zbog klimatskih promjena i drugih čimbenika.

Pokretači kampanje nadaju se da će dvorac iz 17. stoljeća, na idiličnom mjestu na rijeci Rajni, potaknuti generacije mladih da razmišljaju o vodi kao našem najdragocjenijem resursu.

Postala je to prva 'vodena knjižnica' kojom se obilježava UN-ov Svjetski dan voda (22. ožujka).

Uz sušu koja dovodi do nestašice vode, u mnogim regijama svijeta pristup vodi postaje sve važniji.


Zato je UN ovogodišnji dan nazvao 'Voda za mir'.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije oko 2 milijarde ljudi nema pristup čistoj pitkoj vodi.

Knjižnica ima za cilj postati spremište informacija temeljenih na najboljim dokazima koje će biti besplatne za sve.

U njoj će se održavati događaji za podizanje svijesti o potrebi očuvanja vode, a cilj će joj biti pronalazak rješenja za ljude koji žive ondje gdje vode nema.

- Inicijativa Svjetske 'vodene knjižnice' iz Graubündena Watera signal je hitnosti i znak nade jer se suočavamo s nekoliko kriza, ali kriza vode je jedna od većih i mislim da će se samo nastaviti povećavati. Pretjerali smo s korištenjem vodenih resursa, zagađujemo resurse i povrh toga imamo klimatske promjene koje pogoršavaju nedostatak vode u mnogim mjestima. Dakle, bolje razumijevanje ključne uloge vode vrlo je važno za društvo. Mi zapravo jesmo voda, naša tijela se sastoje od vode. Dakle, moramo se pobrinuti za taj vitalni resurs i ako ne postoji inicijativa poput ove Svjetske 'vodene knjižnice', koga će onda zapravo biti briga, kaže dr. Daniel Maselli, viši savjetnik za vodnu politiku Švicarske agencije za razvoj i suradnju.

Maselli kaže da ekološki problemi mogu biti ogromni, a 'vodena knjižnica' želi pomoći mladim ljudima da shvate da čak i male pojedinačne akcije zajedno mogu napraviti razliku.

Knjižnica će imati uzorke vode iz cijelog svijeta, kao i knjige, karte i digitalne informacije dostupne stručnjacima i javnosti.


Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!