Đakovo, srce Slavonije, poznato je i kao grad obrtnika - registrirano ih je 1150. No rijetki se mogu pohvaliti uspješnim poslovanjem i dugom tradicijom kao obitelj Strnad u kojoj se posao prenosi generacijama.
15.01.2023.
07:10
Autor: Katarina Barač-Perošević/Regionalni dnevnik/HRT/A.S.
Đakovo, srce Slavonije, poznato je i kao grad obrtnika - registrirano ih je 1150. No rijetki se mogu pohvaliti uspješnim poslovanjem i dugom tradicijom kao obitelj Strnad u kojoj se posao prenosi generacijama.
Dok su neki obrti odavno zatvoreni i zaboravljeni, u obitelji Strnad kolarsko-stolarska tradicija njeguje se dugih 150 godina.
- Započeo je moj pradjed Jan koji je došao iz Čehoslovačke. Otišao je u Veliku Pisanicu, iz Velike Pisanice sa sinom Bartolom dolazi u Đakovo, onda su ona krenuli s kolima i izradom kola, usput su počeli saonice, rekao je Želimir Strnad, iz kolarsko-stolarskog obrta, Đakovo.
Zbog izostanka snijega, nažalost, saonice se trenutačno ne proizvode. No obiteljsko znanje i dalje se čuva.
- Tajna njihove izrade je ta što su one kuhane cijele.Izrađuju se od dvije vrste drveta, od američkog jasena i od našeg oraha slavonskoga, objasnio je Strnad.
- Proizvodimo držalice za ručne alatke, preko sto vrsta, artikala. Imamo svoju pilanu gdje režemo dasku, sušimo dasku prirodnim putem, unosimo dasku u radnju, krojimo elemente, rekao je Mario Strnad.
Prisutni su na slovačkom, slovenskom i hrvatskom tržištu. Kao i svi obrtnici, suočavaju se s različitim izazovima - od pronalaženja radne snage do visoke cijene energenata.
- Nas trojica smo samo stolari, imamo i administrativne radnike, imamo i ekonomiste i jako je teško doći do izučenog stolara, dodao je Mario.
- Pokušavamo animirati djecu da upisuju što više ovih obrtničkih zanimanja, da vide da je to jedan cijenjen posao od kojeg se danas jako dobro može živjeti, ali se mora i dosta raditi, kazao je Stjepan Birović, predsjednik Obrtničke komore Osječko-baranjske županije.
Obitelj Strnad zapošljava osmero djelatnika. Uz djeda i oca, maleni Antun šesta je generacija u ovome poslu, koji bi trebao naslijediti.
- Djed me naučio da se mora paziti na strojevima, kazao je Antun Strnad, Marijev sin.
Hoće li obiteljski obrt biti i Antunova budućnost, pokazat će vrijeme. Do tada plan je proširiti posao i proizvodnju na ostala tržišta Europske unije te nastaviti njegovati obiteljsku tradiciju.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora