Književna kritičarka Jagna Pogačnik u ovotjednoj preporuci izdvojila je zbirku kratkih priča Zorana Ferića "Spiderman" i prvi roman Marine Kuvedžić "Kad plavi Dunav".
23.04.2025.
07:00
Autor: Jagna Pogačnik/V.M./Dobro jutro, Hrvatska/HRT
Književna kritičarka Jagna Pogačnik u ovotjednoj preporuci izdvojila je zbirku kratkih priča Zorana Ferića "Spiderman" i prvi roman Marine Kuvedžić "Kad plavi Dunav".
Knjiga "Spiderman" Ferićev je povratak kratkoj priči, 25 godina nakon nagrađivanoga "Anđela u ofsajdu" i skoro 30 godina nakon što je u književnosti debitirao "Mišolovkom Walta Disneya". U međuvremenu je objavio više romana, osvojio niz književnih nagrada, a njegova djela doživjela su i brojne prijevode.
Priče su raznolike, s prepoznatljivim katalogom tema karakterističnim za njegov opus. Tim se temama i motivima ovdje pristupa zrelije i s jačim balansom i produbljenošću prikaza likova.
Zbirka se čita gotovo kao roman - povezuje ih isti pripovjedač, pisac Zoran. Iz priče u priču se sele i ponavljaju neki ključni motivi - dominiraju motivi sjećanja, starenja, smrti, braka, ali prije svega književnosti.
Premda su priče koje proizlaze iz stvarnosti, s elementima autobiografičnosti, koje progovaraju o apsurdima i tragičnosti života, ovo je knjiga o književnosti. Donosi reference na brojne pisce i knjige koje su autoru važne.
Propitivanje odnosa stvarnosti i fikcije jedna je od glavnih tema, a dvije priče na kraju knjige, "Priče Marije Barnas" i "Spiderman", ulančane su i funkcioniraju gotovo kao zbirka u zbirci, i nadilaze format kratke priče.
"Priče Marije Barnas" govori o radionici pisanja, pisanju, fikciji, kao i mnogim aktualnim temama, a naslovna priča "Spiderman" uvodi motiv mreže koji je važan za zbirku u cjelini.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora